php php .

php

چرا امام حسين(ع) شهر كوفه رو انتخاب كرد؟

امام حسين(ع) با توجه به كثرت نامه هاي ارسال شده در روز ۸ ذي الحجه مكه را به مقصد كوفه ترك كرد.
اما دليل اينكه چرا امام حسين(ع) تصميم خود را، از رفتن به كوفه تغيير نداد؛ اين است كه؛ زيرا اگر امام(ع) مي‌خواست برگردد، تكليفش را انجام نداده بود و زير سؤال مي‌رفت كه شما عامل ادامه‌ي حكومت يزيد هستيد. مي‌گفتند شما عليرغم دعوت عمومي كوفيون، نيامدي و به حرف چند نفر كه گفتند اوضاع عمومي كوفه به هم ريخته، منصرف شديد، در حالي كه ما نامه‌ها نوشته بوديم. حال آن‌كه با حركت امام حسين(ع) آنها در تاريخ رسوا شدند و ننگ و عار برايشان ماند.
و از طرفي در آن زمان كوفه تنها شهري بود كه تا اين حد، رغبت خود را از حضور امام حسين(ع)، در بين آنها ،به عنوان رهبر ،نشان مي دادند. واين فرصتي براي تشكيل حكومت اسلامي بود.
كوفيان به امام (ع) نامه نوشتند، وحمايت وآمادگي خود را، همه جانبه، از پسر رسول خدا(ص) اعلام كردند. 
به نقل سيد بن طاووس تعداد نامه ها به ۱۲ هزار مي رسيد ،كه پاي هر كدام از آنها، صدها نفر مهر يا امضاء كرده بودند.
البته امام (ع)به نامه‌ها بسنده نكردند و اين در حالي بود كه حتي امضاي شيعيان برجسته‌اي مانند؛ سليمان بن صرد يا حبيب بن مظاهر و.. پاي نامه‌ها بود. حتي در يك روز بيش از ۶۰۰ نامه به امام(ع) رسيد، اما امام اكتفا نكردند و مسلم بن عقيل را در ۱۵ رمضان، به كوفه فرستادند، تا به امام گزارش كند، كه اگر كوفيان همان‌گونه هستند كه در نامه‌هايشان نوشته‌اند، امام حسين(ع) راهي كوفه شود.
امام حسين(ع) در طي نامه هايي كه به مردم بصره و كوفه مي فرستاد، سزاوارترين مردم براي خلافت و امامت را، اهل بيت(ع) معرفي مي كرد.
مورخين در مورد علل خروج امام(ع) ازمكه در كنار دعوت كوفيان نوشته اند :

1⃣احتمال خطر جانى براي امام حسين(عليه السلام):
از برخى عبارات امام(ع) كه در مقابل ديدگاه شخصيتهاى مختلفى كه با بيرون رفتن حضرت(ع) از مكّه و حركت به سوى كوفه مخالف بودند، ابراز شده بر مى آيد كه امام(ع) ماندن بيش تر در مكّه را مساوى با بروز خطر جانى براى خود مى دانست؛ چنان كه در جواب ابن عباس مى فرمايد :
 «كشته شدن در مكانى ديگر براى من دوست داشتنى تر از كشته شدن در مكّه است»
وقتي يزيد از بيعت با امام حسين(ع) نااميد شد، و وقتي شنيد كه حضرت(ع)، شبانه از مدينه به مكه رفته است، دستور تشكيل يك تيم ترور را داد، و سلاح هاي فراوان، براي ترورحضرت(ع) به مكه فرستاد، تا حضرت(ع) را در مكه از بين ببرد.
و اين زماني بود كه اولين دعوتنامه ها، از سوي كوفيان، براي حضرت(ع) ،مبني بر برعهده گرفتن رهبري شيعيان كوفه و نقل مكان به آن ديار، فرستاده مي شد.
ونيز به عبداللَّه بن زبير فرمود : 
«به خداوند سوگند! اگر يك وجب خارج از مكّه كشته شوم، براى من دوست داشتنى تر است، تا آن كه به اندازه ي يك وجب در داخل مكّه كشته شوم. به خداوند سوگند! اگر به لانه اى از لانه جانوران پناه برم، مرا از آن بيرون خواهند كشيد تا آن چه را از من مى خواهند، به دست آورند»
نيز به برادرش محمد حنفيه، به صراحت از قصد ترور يزيد در محدوده حرم امن الهى نسبت به جان خود سخن به ميان آورد.
بالاخره در بعضى از متون به صراحت سخن از اين مطلب به ميان آمده كه يزيد، عده اى را همراه با سلاحهاى فراوان براى ترور امام در مكّه فرستاد.
خود امام(ع) در جواب «ابوهره ازدي» فرمود :
《اِنَّ بَنِي اُمَيةَ اَخَذُوا مَالِي فَصَبَرْتُ وَ شَتَمُوا عِرْضِي فَصَبرْتُ وَ طَلَبُوا دَمِي فَهَرَبْتُ!》
بني اميه مالم را گرفتند صبر كردم، به آبرويم لطمه زدند صبر كردم، و خواستند خونم را بريزند پس گريختم.

2⃣شكسته نشدن حرمت حَرَم :
در ادامه برخى از عبارات پيش گفته، تذكّر اين نكته از سوى امام حسين(ع) وجود داشت كه نمى خواهد حرمت حرم امن الهى، با ريخته شدن خون او در آن شكسته شود؛ گرچه در اين ميان گناه بزرگ از آن قاتلان و جنايتكاران اموى باشد.
آن حضرت(ع) اين مطلب را در برخورد با عبدالله ن زبير و به گونه تعريض آميز نسبت به او كه بعدها در مكّه موضع گرفته و لشكريان يزيد حرمت حرم را خواهند شكست به صراحت بيان مى دارد.
ايشان در جواب ابن زبير مى فرمايد :
پدرم علي بن ابي طالب(ع) براى من نقل كرد كه در مكّه قوچى است كه به وسيله آن حرمت شهر شكسته مى شود و من دوست ندارم كه مصداق آن قوچ باشم.
منابع :
۱)الارشاد شيخ مفيد، ج۲، ص۶۸
۲)الكافي كليني، ج۴، ص۵۳۶
۳)اللهوف ابن طاووس، صص۹۷-۲۹
۴)وقعه الطف غروي ،ص۱۵۲
۵)الكامل ابن اثير، ج۲، ص۵۴۶برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۰۶:۱۶ توسط:php موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :